Od lat, w naszym przedszkolu, aktywnie przekazujemy dzieciom wiedzę na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem, realizujemy programy edukacji dla bezpieczeństwa, uczymy dzieci zasad ruchu drogowego, umiejętności udzielania pierwszej pomocy, reagowania na zaczepki obcych, a także przebywania w domu podczas nieobecności rodziców oraz  bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych.

Aby ferie zimowe  przebiegły szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do przedszkola,  należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących tak podczas wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w domu. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych porad  dla rodziców.

W domu i poza domem – te zasady się przydają!

Decyzje dotyczące samodzielności dzieci są niezwykle trudne dla każdego rodzica. Jeśli pociecha jest już nieco starsza i w okresie ferii pozostaje sama w domu na jakiś czas lub ma też pozwolenie na samodzielne wychodzenie, kluczowe jest, aby przestrzegało kilku bardzo ważnych reguł bezpieczeństwa.

 • Drzwi do domu powinny być zamknięte od wewnątrz. Podczas nieobecności opiekunów nikogo nie można wpuszczać do środka – bez względu na to, za kogo ten ktoś się podaje, np. za sąsiadkę, listonosza czy nawet policjanta.
 • Klucze do mieszkania powinny być schowane pod ubraniem, np. na smyczy. To miejsce uchroni je przed zgubieniem i pozwoli, aby nie były widoczne lub łatwe do wyjęcia przez niepowołane ręce.
 • Poza domem nie należy rozmawiać z nieznajomymi osobami, a tym bardziej nie można przekazywać im informacji – ani o sobie, ani o swoich najbliższych. Nie można też korzystać z zaproszeń obcych na spacer lub wejścia do nieznanego samochodu.
 • Wychodząc na dwór, gdy już za oknem zapada zmrok, trzeba być dobrze widocznym – zarówno na drodze, na chodniku, jak i na podwórku. Niezmiernie pomocne okażą się wszelkie elementy odblaskowe, które można przyczepić do kurtki. Mogą to być m.in. opaski, kamizelka czy naklejki.
 • Korzystając z internetu – na telefonie lub na komputerze – nigdy nie należy rozmawiać z nieznajomymi. Przy każdej próbie takiego kontaktu dziecko zawsze powinno poinformować o tym swoich rodziców lub nauczyciela. Obca osoba w wirtualnym świecie może być oszustem, który podszywa się pod rówieśnika lub kolegę.
 • Przed wyjściem z domu warto pamiętać o zasadzie ubierania „na cebulkę”. Dzięki możliwości zdejmowaniu kolejnych warstw ubioru dziecko uniknie przegrzania. Aby chronić organizm przed przeziębieniem i infekcją, po zimowej zabawie w śniegu zawsze należy w pierwszej kolejności zdjąć przemoczone ubrania, wysuszyć się oraz przebrać. Po powrocie do domu idealnym rozwiązaniem okaże się także ciepły napój.
 • Ferie to krótki, ale bardzo potrzebny czas w życiu dziecka, który można przeznaczyć na zabawę i odpoczynek.
 • Zimowa przerwa to także okres, w którym na  dzieci może czyhać wiele zagrożeń. Niezależnie od tego, czy ferie zimowe będą spędzone na wyjeździe, czy w domu, każdy dorosły powinien wiedzieć, jak w tym czasie zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych.

Ferie w mieście (i nie tylko) nie są nudne!

Ferie zimowe zdecydowanie warto spędzić na świeżym powietrzu – oczywiście,  jeśli  sprzyja aura. Ta dwutygodniowa przerwa to bowiem najlepszy okres na aktywności zimowe, w tym m.in. jazdę na jabłuszku, łyżwy, bitwy na śnieżki czy lepienie bałwana. Jednak przed wyjściem z domu należy przede wszystkim  przypomnieć sobie kilka istotnych zasad na zachowanie bezpieczeństwa podczas zimowego szaleństwa.

 • Z górki na pazurki. Jedną najpopularniejszych aktywności zimowych dla dzieci są zjazdy na sankach. Są one jednak możliwe tylko wtedy, gdy górka nie jest zbyt stroma i zlokalizowana jest w bezpiecznym miejscu, a więc z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i zbiorników wodnych. Przed startem zabawy opiekunowie powinni sprawdzić, czy sanki lub inne sprzęty zimowe przeznaczone do zjeżdżania są w dobrym stanie technicznym i nadają się do użytkowania.
 • Sporty zimowe. Najmłodsi miłośnicy zimowych przygód mają spory wachlarz możliwości. Wyjeżdżając w góry, wiele frajdy może im sprawić jazda na nartach lub na snowboardzie. Przed taką aktywnością warto jednak pamiętać o ciepłym, dostosowanym do uprawiania sportu ubiorze, odpowiednim zabezpieczeniu głowy (założeniu kasku), a także o porządnej rozgrzewce. Dla początkujących najbezpieczniejsze będą mało zatłoczone miejsca i wsparcie profesjonalnego instruktora.
 • Wojna na śnieżki. Rzucanie się kulkami śniegu przyniesie wiele radości najmłodszym – pod warunkiem jednak, że nie będą one mocne ubite albo w środku nie będą skrywać twardych elementów, np. drobnych kamieni, które mogłyby zranić. W przeciwnym razie niewinny żart może zrobić drugiej osobie krzywdę. Trzeba też pamiętać, że pod żadnym warunkiem w zabawie śnieżkami celem nie mogą być jadące pojazdy lub przypadkowi przechodnie.
 • Akrobacje na lodzie. Zima dzięki swojej mroźnej aurze sprawia, że kałuże niekiedy zamieniają się w ślizgawki. Jeśli jednak pojawią się one na chodnikach lub przy przejściach dla pieszych, nie mogą służyć jako forma zabawy. Wyślizgana powierzchnia może okazać się bardzo niebezpieczna dla przechodzących tamtędy osób, a niefortunny upadek zakończyć się nawet złamaniem. Istnieje inne rozwiązanie! Nigdy nie wiadomo też, jak głębokie jest zamarznięte miejsce. Właśnie dlatego ślizgać się lub jeździć na łyżwach można do woli na specjalnie przygotowanych do tego miejscach – lodowiskach. Bardzo ważne jest, aby nie wchodzić na zamarznięte jeziora, stawy lub inne zbiorniki wodne. Lód tylko złudnie może wydawać się gruby. Warto pamiętać również, aby nie wykorzystywać do zabawy zwisających sopli lodu – ich ostre krawędzie mogą łatwo zrobić krzywdę.

A co, jeśli na dworze nie ma śniegu?

Zdarza się, że  pogoda, tak jak w tym roku, nie dopisuje, a wolny czas dzieci spędzają w domu. Wtedy dobrym rozwiązaniem będą wspólne kreatywne zabawy, w których mogą uczestniczyć też rodzice czy rodzeństwo, np. wycinanki, malowanie lub układanie puzzli czy gry planszowe. Ferie w domu to również idealny moment na długi spacer po pobliskim parku czy lesie, który z pewnością dodatkowo pozytywnie wpłynie na kondycję – zarówno dziecka, jak i starszych członków rodziny.

Również zostając w domu, rodzice mają wiele ciekawych możliwości na wspólne spędzenie ferii – także jeśli zimowa aura nie sprzyja. Można wtedy skorzystać z atrakcji dostępnych w pobliżu i udać się z dzieckiem np. na basen, lodowisko, plac zabaw czy na ściankę wspinaczkową. Spędzony w ten sposób czas z pewnością będzie dobrą zabawą – nie tylko dla najmłodszych członków rodziny.

Ferie z dzieckiem dają rodzicom, szeroki wachlarz możliwości. Nawet jeśli tegoroczne ferie zimowe z dziećmi będą inne niż zazwyczaj, a większość z nas zostanie w domu, wciąż możemy kreatywnie spędzić czas z najmłodszymi członkami rodziny. W jaki sposób? Zobaczcie sami!

 • Granie w gry edukacyjne W tygodniu pracy rzadko znajdujemy na nie czas, a przecież wszystkie dzieci uwielbiają gry edukacyjne. Bez wątpienia są to zabawki przeznaczone głównie dla starszych dzieci, gdyż wymagają skupienia i kreatywności. Popularną grą jest na przykład Memory,  która polega na zapamiętywaniu położenia obrazków. Dobrym pomysłem będą także gry planszowe i puzzle. Ich największym atutem jest to, że bardzo często angażują do zabawy nie tylko dziecko, ale również rodziców.
 • Jeśli chodzi o młodsze dzieci, warto pokazać tradycyjne gry, takie jak łowienie rybek,  czy kaczuszek. Wymagają one precyzji i skupienia, ale nie są zbyt skomplikowane. Gry tego typu będą także świetnym wyborem, dla dwójki graczy w różnym wieku: malucha do lat … i w wieku przedszkolnym.

Tworzenie dzieł plastycznych, czyli ferie w domu dla małego artysty

Tworzenie dzieł plastycznych będzie dobrym pomysłem na ferie zimowe w domu pod warunkiem, że nie podsuniemy maluchom kredek i farbek, po czym wrócimy do codziennych zajęć. Nic tak nie zachęca dziecka do zabawy jak zaangażowanie rodziców. Stworzone arcydzieła z wyklejanek, malowanek  czy nawet produktów spożywczych (np. makaronu) z pewnością wpłyną na rozwój kreatywności dziecka, ale również staną się motywacją do dalszych przedsięwzięć plastycznych. Piękne dzieła, oprawione w ramkę, mogą posłużyć później jako dekoracja ścian w dziecięcym pokoju. Jedno jest pewne – dzieła sztuki, które powstaną, będą wyjątkowe, a ich tworzenie może być świetnym pomysłem na niejedno popołudnie.

Robienie eksperymentów

Niezwykłą przygodą podczas ferii w domu dla dzieci w wieku przedszkolnym może okazać się również wykonywanie eksperymentów. Co więcej, takie doświadczenie może w sposób niezauważalny łączyć przyjemne z pożytecznym – można do tego wykorzystać zabawki.  Eksperymenty dostarczą rodzicom pomysłów na kreatywne zabawy na ferie zimowe, z kolei w dziecku rozbudzą ciekawość poznawczą i sprawią mu wiele radości.

Pamiętaj, by proponować dziecku tę formę zabawy tylko wtedy, gdy będzie pod nadzorem – Twoim lub innego starszego opiekuna. Przed wykonaniem eksperymentu zabezpiecz także miejsce, w którym będziecie go robić. Jeśli wszystko zostanie przygotowane, super zabawa i efekt „WOW!” gwarantowany!

Zabawy ruchowe

Zabawy ruchowe dla dzieci są tak samo ważne jak te, które wpływają stymulująco na ich rozwój umysłowy. Jeśli Twojemu dziecku będzie brakowało ruchu podczas 2-tygodniowych ferii zimowych w domu, zaproponuj maluchowi ruchowe zabawy, które jednocześnie zapewnią mu aktywnie spędzony czas.

Możliwości w tym przypadku są nieograniczone. Doskonale sprawdzą się tu zabawy zmuzyką, w poszukiwanie skarbów czy chowanego, ale także bardziej nietypowe gry, jak składana koszykówka, mini kręgle, lub elektroniczna mata do gry w klasy. Ponadto, różnorodności w wyborze dają okazję do wszechstronnego wpływu na małe dziecko.

Niezależnie od wieku, tego typu forma spędzania czasu wolnego sprzyja zaangażowaniu dziecka i przeżywaniu emocji, zabarwionych uczuciem radości. Wypoczynek w domu będzie udany, a może pojawią się nowe zainteresowania lub zabawy, które pokocha Twój maluch.

Zabawa ulubionymi zabawkami, czyli sposób na ferie z dziećmi

Nic tak nie zajmuje czasu dziecka jak zabawa jego ulubionymi zabawkami. Dlatego przy odrobinie kreatywności możemy świetnie spędzić czas z maluchem, bez konieczności naruszania budżetu. Tworzenie ciasteczek w fantazyjnych wzorach, toru przeszkód dla samochodzików, czy robotów z klocków Lego pozwoli zająć czas dziecka na długie godziny. I co istotne – to będą Wasze wspólnie spędzone chwile!

Wspólna zabawa spowoduje, że Twój maluch nie znudzi się zbyt szybko. Podczas zabawy warto wymyślać ciekawe historyjki i proponować dziecku różne opcje wykorzystania zabawek. Zorganizuj dla was sporo miejsca w pokoju lub na dywanie w salonie – stworzone pole zabaw może osiągnąć wielkie rozmiary, a sama zabawa będzie dla Twojego dziecka niezwykle emocjonująca.

Wspólne czytanie książeczek

Pamiętasz Wally’ego, świnkę Peppę czy Boba Budowniczego? Jeśli nie, nic nie szkodzi. Z dzieckiem możesz przypomnieć sobie ich wszystkich. Wystarczy zabrać je w podróż do świata znanych bajek i książeczek,  które uszczęśliwią nasze dziecko, a jednocześnie są mądrym wyborem, ponieważ kształtują umiejętności malucha. Rodzajów książeczek dla dzieci jest naprawdę wiele, także nie zabraknie Ci pomysłów, które z nich wybrać na dany wieczór.

Materiały do zostały zaczerpnięte ze stron internetowych; Publicystyka, Akademia Bezpiecznego Puchatka