W tym roku Dzień Ziemi  jest obchodzony 22 kwietnia (piątek) i ma na celu pokazanie wszystkim mieszkańcom naszej planety jak ważna jest troska o środowisko.

A wszystko się zaczęło w latach 70 tych…

Obchody Dnia Ziemi zostały zainicjowane w 1969 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który po ujrzeniu na własne oczy wycieku oleju w Santa Barbara, tak bardzo chciał zwrócić uwagę mediów na ochronę środowiska, że wykorzystał do tego aktywność studentów. W efekcie ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży wzięło udział w tym apelu. W 1970r. odbyły się już oficjalne, pierwsze obchody Dnia Ziemi, w których wzięli udział studenci z dwóch tysięcy uczelni.  Obecnie Święto Ziemi jest obchodzone w ponad 190 krajach i jest zawsze okazją do licznych manifestacji odnośnie poprawy warunków na Ziemi.

Kolejnym krokiem było wprowadzenie w 2007 roku Godziny dla Ziemi, przypadającej w ostatnią sobotę marca. Celem akcji jest zachęcenie do oszczędności energii elektrycznej oraz refleksja nad zmianami klimatycznymi. Na jedną godzinę w wielu miastach w domach, biurach, gasną światła oraz wyłączane są urządzenia elektryczne.

Czy wiesz, że Dzień ziemi dał początek ruchom ekologicznym na światową skalę? W 2007r. w Dniu Ziemi wzięło udział ponad miliard osób, co pokazuje, że mieszkańcy planety coraz bardziej rozumieją, że trzeba walczyć o dobrobyt swojego jedynego domu, jaki ma cała ludzkość. Oficjalnie w 2009 roku ten dzień Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Sama kampania Międzynarodowego Dnia Ziemi staje się z roku na rok coraz bardziej medialna. W 2020r. hashtag #earthday został użyty aż 4,6 mln razy.

Do Polski Dzień Ziemi dotarł dopiero w 1990 r i od tamtej pory nasz kraj bierze udział w wielu programach, powołuje instytucje zajmujące się ekologią  oraz podejmuje działania zmierzające do poprawy stanu środowiska. Dzieci biorą udział w działaniach i  projektach związanych ze środowiskiem tj. “Sprzątanie świata”, czyli wyjściach do parków , gdzie poprzez zbieranie odpadów uczą się niezaśmiecania planety.

Nasze przedszkolaki również będą obchodziły Dzień Ziemi w swoich grupach. Relację zamieścimy wkrótce.