Od 6 lat nauczycielki naszego przedszkola prowadzą zajęcia dydaktyczne, wykorzystując do praktycznej nauki matematyki innowacyjną pomoc dydaktyczną Wiatrak matematyczny. Rozpoczęcie wdrożenia i zastosowania Wiatraka matematycznego w pracy z dziećmi poprzedzone było uczestnictwem Rady pedagogicznej w licznych szkoleniach prowadzonych przez autorki I. Żukowską i U. Dąbrowską.
Walorem Wiatraka jest połączenie edukacji matematycznej z zabawą ruchową, którą, realizujemy zarówno w sali przedszkolnej, jak i w plenerze.
Wielobarwny Wiatrak Matematyczny pomaga nam w sposób oryginalny realizować Podstawę programową wychowania przedszkolnego. Kreatywność nauczycieli w różnorodnym wykorzystaniu tej pomocy dydaktycznej, sprzyja właściwemu motywowaniu dzieci do podejmowania coraz trudniejszych zadań.
Istotną rolą nauczycieli naszego przedszkola jest kreowanie warunków i sytuacji, w której dzieci podczas zabawy, mają możliwości doświadczania matematyki. Wiatrak matematyczny jest narzędziem wielowymiarowym i bardzo prostym. Stworzony został na podstawie obserwacji dziecięcych umysłów, w celu wzmocnienia pozytywnych wrażeń dotyczących matematyki. Intencją autorek było połączenie ruchu i edukacji umysłowej ze świetną zabawą w grupie.
Zabawy z Wiatrakiem matematycznym są żywiołowe, kolorowe, z dużą dawką ruchu. Przedszkolaki z przyjemnością koncentrują się na zadaniach, nie odczuwając znudzenia, a nauczyciele, jako przewodnicy w tych zabawach „przemycają” istotne kwestie matematyczne. Podczas zabaw matematycznych z wykorzystaniem Wiatraka dzieci uczą się:
- orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni,
- rytmów,
- kodowania,
- konstruowania gier.
- kształtują umiejętność liczenia, dodawania, odejmowania, mierzenia,
- poznają świat pojęć geometrycznych,
- ćwiczą koordynację, równowagę oraz sprawność manualną dzieci,
- łączą bodźce wzrokowe, dotykowe i ruch.
- współpracy i działania w grupie
Wiatrak dostarcza wrażeń na kilku poziomach: pobudza wyobraźnię, buduje emocje, wyzwala energię. Jest metodą wyrażania własnej ekspresji i odreagowania napięć, a przede wszystkim świetną zabawą. Sprawia, że matematyka jest prosta!