W ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego i rozwijania kompetencji informatycznych i matematycznych przedszkolaków, nauczycielki naszego przedszkola, od 3 lat wykorzystują do pracy dydaktycznej z dziećmi, grę do nauki kodowania i programowania Scottie Go! Gra umożliwia dziecku podejmowanie samodzielnej aktywności poznawczej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Scottie Go! to gra do nauki kodowania i programowania dla dzieci od 4 roku życia. Dzięki niej dzieci zdobywają podstawowe umiejętności niezbędne w nauce kodowania poprzez zabawę i wspólne rozwiązywanie zadań w ciekawy, angażujący i przyjazny sposób.

W nauce kodowania pomaga przedszkolakom przyjazny kosmita Scottie, jego pojazd w wyniku awarii rozsypuje się na klika części, które spadają na różne kontynenty. Gra to wiele godzin nauki i zabawy oraz wymagających pomysłowości problemów do rozwiązania, szereg wyzwań i kreatywnych zadań do wykonania, aby Scottie mógł naprawić swój pojazd i wrócić do domu.

Dzieci muszą pomóc Scottiemu zdobyć części zamienne do pojazdu kosmicznego, programując ruchy bohaterów za pomocą specjalnych bloczków i zdobywając w ten sposób umiejętności programistyczne.

Nauka kodowania z grą Scottie Go! niesie ze sobą konkretne korzyści edukacyjne dla dzieci, takie jak:

  • ćwiczenie rozumowania matematycznego,
  • rozwój motoryki
  • polisensoryczne poznawanie świata poprzez naukę kodowania
  • opanowanie sztuki budowania algorytmów,
  • możliwość tworzenia własnych elementów gry
  • aktywności ruchowe zawarte w licznych zabawach
  • umiejętność pracy w grupie i kształcenia reguł społecznych.

Gra Scottie Go! Basic składa się także z aplikacji, którą należy pobrać, oraz ze specjalnych, kartonowych bloczków do nauki kodowania, planszy do układania zadań, żetonów, nakładek tematycznych, kart wyzwań.

Specjalnie zaprojektowane bloczki zostały wyposażone w piktogramy i liczmany dla dzieci młodszych oraz podstawowe opisy dla kształcenia czytania globalnego. W zestawie znajdują się również cyfry i znaki „+” i „-„ dla kształcenia kompetencji matematycznych. Za pomocą kartonowych bloczków dzieci tworzą programy do zadań, które musi wykonać Scottie i w ten sposób poznają podstawowe pojęcia programistyczne takie jak: instrukcja prosta i złożona, parametr i pętla.

Aplikacja do gry dla dzieci starszych nazywa się Scottie Go! Edu i zawiera 91 zadań. Kod licencyjny zawarty w pudełku gry Scottie Go! Basic umożliwia korzystanie z pierwszych 24 zadań i pozwala na zainstalowanie aplikacji na 3 urządzeniach równocześnie. Wykorzystanie wszystkich 91 zadań z aplikacji umożliwia tylko gra Scottie Go! EDU.

Po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu, nie jest wymagany dostęp do Internetu co sprawia, że mogą się one odbywać praktycznie w dowolnym miejscu, zarówno przy stoliku jak i na dywanie, a nawet na świeżym powietrzu.

Aplikacja wspiera nauczyciela oraz dziecko i służy do wyznaczenia zadania do rozwiązania i sprawdzenia poprawności ułożonych z bloczków programów skanując je poprzez wykonanie zdjęcia lub nagranie wideo.

Po ułożeniu z kartonowych bloczków programu Nauczyciel wraz z dziećmi skanuje go za pomocą smartphone lub tabletu, a bohater gry – Scottie wykonuje zadanie na ekranie urządzenia.

Jeśli program został napisany poprawnie i Scottie wykona zadanie, na ekranie pojawią się 3 gwiazdki. Jeżeli na ekranie pojawią się 2 lub 1 gwiazdka, oznacza to, że ułożony program może być krótszy (należy go zoptymalizować). Gdy zadanie zostanie wykonane nieprawidłowo można ponownie ułożyć jego rozwiązanie.

Nauka i zabawa z grą do nauki kodowania Scottie Go! Basic może odbywać się również bez użycia aplikacji – tak, jak z tradycyjną grą planszową.

Zadania dla Scottiego układane są wtedy na planszy z wykorzystaniem żetonów i nakładek, a ułożony z bloczków program dzieci wykonują za pomocą drewnianych pionków Scottiego.