W dniu 3 października 2022 r.  grupa 4-5 latków ponownie odwiedziła Mediatekę Emka, instytucję Książnicy Płockiej, mieszczącą się na ulicy T. Kościuszki 3b.

Na wstępie prowadząca przypomniała dzieciom, czym zajmuję się ta za instytucja. Zadawała pytania dotyczące jej funkcjonowania i okazało się, że dzieci doskonale pamiętają, większość informacji.

Celem wycieczki był udział dzieci w zajęciach edukacyjnych związanych z rozpoznawaniem głosów zwierząt i ludzi. Nie były to łatwe zadania, trzeba było rozpoznać bicie serca, ból, ducha, chrapanie, kichnięcie, stukanie dzięcioła, głos jaki wydaje indyk. Każdej zagadce dzieci towarzyszył wierszyk, który był jej słowną ilustracją.

Dzieci wcześniej dowiedziały się, że z zasobów Książnicy mogą korzystać również osoby nie widzące. Prowadząca pokazała książkę napisaną alfabetem Braille’a dla niewidomych. Dzieci mogły dotykać kartkę takiej książki, na kartkach której palcami wyczuwały wypukłe znaki. Inna atrakcją był fragment książki wzbogacony animacją odtworzoną na tablecie, dzięki której dzieci zobaczyły start rakiety, skoki po drzewach małpki w dżungli.

W sali audiowizualnej dzieci  bawiły się przy piosenkach przedstawionych na dużym ekranie.

Była to kolejna okazja do zdobycia wiedzy przez zabawę.