,,Ziemio kochana

życzę Tobie dziś od rana,

wielu lasów oraz gajów,

a także szumiących ruczajów,

mało śmieci, ale o to postarają

się na pewno dzieci!!!

W piątek 22 kwietnia 2022 r. dzieci uczestniczyły w zajęciach ekologicznych z okazji Światowego Dnia Ziemi.

Celem zajęć było:

  • Zachęcanie dzieci już od najmłodszych lat do dbania o przyrodę poprzez wykształcanie codziennych nawyków proekologicznych oraz racjonalne korzystanie z jej zasobów
  • Przybliżenie dobrodziejstw, jakie daje nam planeta Ziemia, a także ukazanie niebezpieczeństw jej zagrażających
  • Uwrażliwianie dzieci na piękno świata przyrody oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za jego prawidłowe funkcjonowanie.

Zajęcia odbyły się w trzech grupach wiekowych i będą kontynuowane w najbliższym tygodniu.

Grupa I Żółwiki:

Przedszkolaki brały udział w  zajęciach wychowawczo-dydaktycznych, podczas których zdobywały wiedzę o ekologii, dbania o środowisko, segregacji odpadów. Zastanawiały się jak chronić naszą Ziemię oraz jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom był piękny i czysty. Wysłuchały wiersza „Śmieciu precz”, a następnie w trakcie wspólnej zabawy dzieci segregowały odpady poznając kolory pojemników, ich przeznaczenie oraz znaczenie recyklingu dla ochrony środowiska. Na koniec zajęć wspólnie ustaliliśmy zasady dotyczące szanowania przyrody.

Grupa II Króliczki:

W tym dniu szczególnie wyróżniany był kolor zielony. Dzieci uczestniczyły w rozmowach na temat „zdrowej przyrody”, która jest ważna dla naszego życia i zdrowia.

Wykonały prace plastyczne „Segregujemy śmieci”, papierowe pojemniki na śmieci. Uczyły się w ten sposób nawyku segregowania odpadów.  Utrwalały nawyki proekologiczne w czasie zabawy z matą do kodowania. Umieszczały obrazki odpadów na odpowiednich  pojemnikach. Dzieci nauczyły się piosenki pt.: „Przedszkolne Ekoludki”. Brały udział w zabawie z panią A. Hartanowicz pt: „Ekopingwinek”. Wspólnie wykonały plakat „Chrońmy naszą Ziemię”.

Grupa III Pszczółki:

Z okazji tego ważnego święta w grupie Pszczółek odbyły się zajęcia, na których dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawach z pomniejszonym  modelem ziemi – globusem. Dzięki zabawie badawczej z latarką i globusem przedszkolaki poznały zjawisko powstawania dnia i nocy oraz dowiedziały się, że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym co sprawia że Ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla niej aby była szczęśliwa (czysta). Pszczółki przypomniały sobie także zasady segregacji śmieci, a na koniec wykonały wspólnie piękną pracę plastyczną oraz obejrzały bajkę edukacyjną pt: ,,Karolek i Dzień Ziemi”.