Odkrywanie liter w przedszkolu to zadanie odpowiedzialne dla nas nauczycieli, dlaczego? Dlatego, by czytanie dla dziecka było przyjemnością, a nie obowiązkiem. Najlepszym sposobem na naukę poznawanie liter i czytania była zabawa i twórcza aktywność dziecka.

W dniu 6 maja 2021 r. podczas zajęć dydaktycznych zakończyliśmy odkrywanie liter. Przedszkolaki potrafią już ułożyć wyrazy z liter, przeczytać ułożony z liter wyraz, podzielić wyrazy na głoski i sylaby. Największą radość sprawia dzieciom podpisywanie swoich prac własnoręcznie. Zachęcamy rodziców, aby w każdej wolnej chwili utrwalać z dzieckiem literki.

Dobrą metodą na utrwalanie liter są zabawy plastyczne, które dają możliwość utrwalenia wyglądu, obrazu litery, a jednocześnie usprawniają manualnie, pozwalają na poznanie różnych technik. Pomysłów jest sporo, np. wykonanie literowych ciasteczek z masy solnej, tworzenie liter z wełenki , z plasteliny, z szarf, sznurówek, kolorowanie konturów liter, układanie liter z tworzywa przyrodniczego: szyszki, kasztany, kamyki, muszelki czy stemplowanie konturów liter korkiem, ziemniakiem, palcem.

Poprzez zabawę i twórczą działalność dziecka, możemy stopniowo opanować umiejętność czytania i pisania, co stanowi jeden z najistotniejszych elementów nauki w pierwszych latach szkolnych. (zapraszamy do Galerii)