W okresie 07 – 23.11.2022r dzieci z grupy 4-5 latków uczestniczyły w cyklu zajęć związanych z zabawami paluszkowymi. Dzieci najpierw ozdabiały kolorami sylwety zwierząt tj. słoń, miś, papuga, gąsienica, a następnie wycinały ich kształty nożyczkami. Następnie zakładały sylwety zwierząt na palce i bawiły się w teatr wymyślając własne dialogi.

Celem zajęć było rozwijanie motoryki małej  –  ćwiczenie rąk, poprawa ich sprawność szczególnie podczas wycinania i przygotowanie do samodzielnych, codziennych czynności, takich jak ubieranie się, manipulowanie różnymi przedmiotami, rysowanie, a w przyszłości – pisanie.

Przedszkolaki podczas zabawy uczyły się czym jest dialog i na czym polega jego naprzemienność, co wspiera rozwój umiejętności komunikacyjnych. Dzieci wzbogacały także swoje słownictwo, co korzystnie wpływa na rozwój mowy. Dziecku łatwiej jest zapamiętać nowe słowa poprzez ich częste powtarzanie w zabawie.

Nasze zabawy teatralno-paluszkowe są jedną z wielu metod budowania pozytywnej, ciepłej i bliskiej relacji między dziećmi i nauczycielem. Uczą także nazw poszczególnych części ciała oraz tego, gdzie się znajdują i do czego służą.

Na zakończenie cyklu zajęć starsze 5-latki samodzielnie inicjowały zabawy wymyślając opowiadania i bajki, włączając w nie młodsze dzieci.