Nasze przedszkole od wielu lat promuje zdrowe odżywianie wśród dzieci rodziców m.in poprzez realizację programu ”Zdrowy Przedszkolak”, udział w konkursach, różnorodne zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty kulinarne dla przedszkolaków, podczas których dzieci: przyrządzają  zdrowe kanapki,  surówki, sałatki owocowe, soki i desery.

Kolejnym działaniem naszej placówki jest przystąpienie do Ogólnopolskiej Kampanii ,,Wybieraj bezpieczną żywność” zainicjowanej przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Celem tej kampanii jest zwrócenie uwagi naszych rodziców na bezpieczne dokonywanie wyborów w zakresie zdrowego żywienia. Rodzice dowiedzą  się z niej, jak korzystać z informacji o produktach żywnościowych.

W ramach akcji będziemy zamieszczać poniżej cyklicznie ciekawe artykuły o bezpieczeństwie żywności. Będą dotyczyć one następujących zagadnień:

  • Kto określa, jaka żywność jest bezpieczna? Dlaczego nauka jest tak ważna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności?
  • Skąd mam wiedzieć, że moja żywność jest bezpieczna? Najlepiej spożyć przed, najlepiej spożyć do, informacje o wartościach odżywczych. Co to wszystko oznacza i jak tych informacji używać podczas zakupów żywności?
  • Degustacja żywności z pełnym spokojem. Jakie są składniki systemu bezpieczeństwa żywności Unii Europejskiej?
  • Jak odszyfrowywać etykiety
  • Alergeny
  • Szkodliwe substancje w żywności

Poniżej przekazujemy Państwu dodatkowe informacji o kampanii

Godna zaufania nauka dla bezpiecznej żywności w Europie

Podstawą nowej kampanii EFSA UE – Wybieraj bezpieczną żywność jest zachęcanie Europejczyków do dokonywania  świadomych wyborów żywieniowych poprzez wyjaśnianie kluczowej roli, jaką odgrywa nauka w bezpieczeństwie żywności.

Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zapewnia niezależne wsparcie naukowe, aby wspomóc Europejczyków  w dokonywaniu świadomych wyborów żywieniowych. EFSA współpracuje z najlepszymi unijnymi i pozaeuropejskimi naukowcami, którzy na podstawie najnowszych danych dokonują analizy, oceny i doradzają  odnośnie bezpieczeństwa żywności i ewentualnego ryzyka jakie może ona stwarzać dla konsumentów. Poza bezpieczeństwem konsumentów praca EFSA ma również kluczowe znaczenie dla ochrony zwierząt i środowiska przed wszelkimi zagrożeniami związanymi z łańcuchem żywnościowym.

W połączonym łańcuchu żywnościowym, EFSA współpracuje z krajowymi organami bezpieczeństwa żywności w całej Europie, z krajowymi partnerami, a także międzynarodowymi organizacjami, tak aby obywatele Europy mogli z pełnym spokojem delektować się swoimi posiłkami.                      

Konsumenci w Europie należą do najlepiej chronionych i poinformowanych o zagrożeniach związanych z łańcuchem żywnościowym na świecie. Unijny system bezpieczeństwa żywności daje każdemu obywatelowi w Europie prawo do dostępu do wiedzy, w jaki sposób żywność, którą spożywa, jest produkowana, przetwarzana, pakowana, etykietowana i sprzedawana. W ramach tego systemu niezależni eksperci EFSA dokonują przeglądu danych naukowych i badań w celu oceny ryzyka związanego z żywnością. Gwarantuje to, że produkty na naszych rynkach i w naszych sklepach są bezpieczne.

Kampania będzie realizowana w 2021 roku. Jej celem jest zwiększenie świadomości konsumentów na temat roli nauki i zapoznanie z pracą naukowców którzy pracują aby zapewnić bezpieczeństwo żywności. Kluczowym przesłaniem kampanii jest dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych.

Kampania skierowana jest do przeciętnego konsumenta w wieku 25-45 lat, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i młodych rodziców. Ta część społeczeństwa jest zainteresowana różnymi aspektami dobrego stanu zdrowia, gotowania, aktywnego stylu życia i/lub tematami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności, jednakże czasami może czuć się przytłoczona złożonością dostępnych informacji.

Kampania będzie prowadzona informacyjnym stylu, umożliwiającym łatwe przyswajanie treści. Jej celem jest dostarczenie przydatnych informacji na temat nauki i bezpieczeństwa, które stoją za codziennymi wyborami żywieniowymi.

Zachęcamy rodziców do korzystania z kampanii poprzez: