Dzieci z grupy 5 – latków uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych „Kleszcz mały czy duży – nic dobrego nie wróży”. Celem głównym programu jest zapobieganie chorobom przenoszonym przez kleszcze na człowieka. Przedszkolaki dowiedziały się następujących informacji:
• Jak wygląda kleszcz? Jak go rozpoznać?
• Gdzie można spotkać kleszcza? (trawy, chwasty – do 1,5 metra wysokości; godziny poranne i wieczorne – nie lubi upałów, woli cień)
• Jak można uchronić się przed kleszczem? (jasna odzież, preparaty odstraszające, oglądanie skóry po spacerach)
• Najczęstsze miejsca żerowania (miejsca, gdzie skóra jest najdelikatniejsza)
• Gdy zobaczymy kleszcza na swoim ciele należy go niezwłocznie usunąć – prawidłowe sposoby postępowania. (prośba o pomoc osobę dorosłą, zdecydowane pociągnięcie pęsetą)
Wszystkie dzieci z zainteresowaniem oglądały zdjęcia oraz słuchały ciekawostek i informacji, które są pomocne w unikaniu zagrożeń związanych z kleszczami. Niektórzy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o tym gdzie spotkali kleszcza, jak on wyglądał i jak zareagowali na tą sytuację.