W dniu 20.04.2023 r. dzieci z grupy 4-5 latków poznały opowiadanie B. Szelągowskiej „Biuro marzeń zwierząt”. Dowiedziały się o listach pisanych przez zwierzęta do ludzi. Kotek w schronisku marzył, aby zamieszkać z dobrymi ludźmi w kochającym domku. Kurki marzyły o tym, aby mogły biegać po trawie, a nie całe życie spędzać w ciasnej klatce. Ropucha marzyła o tym, aby trawa była czysta od oprysków ponieważ nie może znaleźć pożywienia. Leśne zwierzęta napisały, że dobrze im się żyje w lesie, ale ciągle ktoś wyrzuca im śmieci. Skarżyły się, że mały dzik ostatnio zjadł przez przypadek kawałek plastiku, potem bolał go brzuch. Piesek w liście przypomniał, że cieszy się gdy ma świeżą wodę oraz karmę, uwielbia długie spacery i tęskni za swoimi właścicielami.

Po omówieniu opowiadania, dzieci przystąpiły do zaplanowania pracy. Każde wybrało zwierzątko, które chciało umieścić w lesie. Na dużym formacie szarego papieru znalazł się jeden ryś, sarenki, zajączki, wiewiórki, jelenie. Następnie pojawiły się drzewa, trawa i  roślinność występująca w lesie.

W pracy plastycznej wystąpiły różne techniki plastyczne tj. malowanie farbami plakatowymi, rysowanie kredkami świecowymi, wycinanie elementów. Oprócz wiedzy przyrodniczej dzieci rozwijały umiejętności plastyczne oraz współdziałanie w zespole. Wykonaną wspólnie pracę, w formie plakatu, można podziwiać w szatni.