W dniu 17 listopada 2022 r. dzieci z grupy 4-5 latków uczestniczyły w przedstawieniu „Legenda o Jaśku Wodnicy” w Muzeum Diecezjalnym.  Dzieci poznały dzieje młodego rybaka Jaśka, który zakochał się w pięknej, ale chciwej rusałce. W przedstawieniu brali udział aktorzy z Teatru Form Wielu. Spektakl odbył się w jednej z komnat Opactwa po benedyktyńskiego. Dzieci wspólnie bawiły się z bohaterami teatralnymi. Brały udział w zabawach zręcznościowych oraz przedstawiały różne scenki historyczne.

Po spektaklu obejrzały zbiory skarbca katedralnego, w którym znajdują się najcenniejsze zabytki związane z książętami mazowieckimi: złota patena i kielich ufundowane przez Konrada Mazowieckiego oraz diadem płocki uważany przez niektórych historyków za jego koronę. Jest to najstarsza korona zachowana w Polsce. 

Poprzez udział w tym wydarzeniu kulturalnym dzieci rozwijały zainteresowania historią własnego miasta.