W  dniu 21 września 2022r  dzieci z grupy 4-5 latków zwiedzały Muzeum Etnograficzne w Spichlerzu. Dzieci dowiedziały się od pana kustosza, że w Spichlerzu dawniej magazynowano zboże, które Wisłą transportowano do różnych miejsc. Tuż przy wejść dzieci zobaczyły liczący ponad sto lat okazały eksponat – domek pszczeli- ul. 

Ekspozycja muzealna „Kultura ludowa na Mazowszu” przedstawiała tradycje  dawnej wsi na Mazowszu.  Dzieci oglądały wystrój wnętrza wiejskiej chaty. Poznały przedmioty codziennego użytku jakie służyły dawnym mieszkańcom Mazowsza i  miały ponad 100 lat.  Dzieci zobaczyły gliniane naczynie mające kształt dwóch połączonych ze sobą garnków, które służyło do przechowywania posiłków.  Uwagę dzieci zwróciła ogromna łódź drewniana, która służyła do połowów ryb. Zapamiętają drewnianą kołyskę w jakiej odpoczywały małe dzieci ponad sto lat temu. Dowiedziały się czym zajmowali się dawniej mieszkańcy wsi. Głównym zajęciem było m. in. wykonywanie wyrobów z wikliny oraz łowienie ryb.

Dziewczynki zachwyciły się strojami regionalnymi, które były częścią ekspozycji, pięknymi kolorowymi kuframi i skrzyniami mającymi elementy zdobnicze charakterystyczne dla naszego regionu. Zwróciły uwagę na piękną dekorację znajdującą się na suficie  pająka wykonanego przez twórcę ludowego ponad sto lat temu.  Dzieci zwróciły uwagę na elementy dekoracyjne, jakie występowały w dawnych chatach związane  z tradycjami religijnymi. W czasie „podróży” do dawnej wsi były w części zwanej „Niebo”, gdzie znalazły się w nastrojowym pomieszczeniu, dla którego charakterystyczna była kolorystyka kojarząca się z błękitem nieba. Dzieci miały okazję podziwiać dzieła sztuki ludowej. Były to figurki rzeźbione przez twórców ludowych przedstawiające postacie religijne. Po drodze spotkały diabełka uśmiechającego się ze studni.

Na zakończenie pan kustosz zaprosił przedszkolaki w miejsce specjalnie dla nich przygotowane. W tym pomieszczeniu znalazły się drewniane zabawki, które wzbudziły ich ciekawość choć trochę odbiegały wyglądem od dzisiejszych. Wizyta w muzeum etnograficznym była udana i pełna pozytywnych wrażeń.  Celem wizyty w Muzeum Etnograficznym było rozwijanie zainteresowań własnym regionem.