W dniu 08.02.2023 r. dzieci z grupy 4-5 latków uczestniczyły w zajęciach muzealnych. Poznały postać wybitnego ilustratora Jana Marcina Szancera, na którego rysunkach wychowały się pokolenia dzieci i młodzieży. Oglądały książki, które ilustrował, rozpoznawały wiersze Brzechwy, Tuwima, czy „Baśnie” Andersena. Oprócz rysunków Szancera dzieci zobaczyły różne instalacje przygotowane specjalnie na potrzeby ekspozycji: między innymi  lokomotywę z gwizdkiem, szukały ukrytych na terenie muzeum zwierzątek,  które posłużyły za rekwizyt w zabawie słownej. Na olbrzymich ilustracjach wyszukiwały zwierzęta pochodzące z utworów, które ilustrował. Podczas udziału w zabawach dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat literatury dziecięcej.

Przedszkolaki wzięły także udział w warsztatach plastycznych, malując akwarelą i kredkami. Dzięki takim przeżyciom mogły poczuć się jak bohaterowie bajki opartej na istotnych wydarzeniach z życia rysownika i wraz z nim ćwiczyły swoją wyobraźnię.