W dniu 22.03.2023r dzieci z grupy 4-5 latków odwiedziły Muzeum Mazowieckie uczestnicząc w projekcie „Teatr w ramie”. Najpierw dzieci obejrzały spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Form Wielu, który opowiadał o tym jak na przestrzeni wieków zmieniała się sztuka.
Następnie poprzez zabawy edukacyjne dzieci poszerzały wiedzę na temat malarstwa i rzeźby.
Zajęcia zakończyły się warsztatami, podczas których tworzyły żywe obrazy. Wzorem były dzieła „Starzec i dziewczyna” Teodora Axentowicza oraz „Hucułka” Kazimierza Sichulskiego.
Była to wspaniała zabawa z aktorami i sztuką.
Zwiedzały z przewodnikiem eskpozycję – sztuka secesji, oglądały obrazy malarzy tj. Jacek Malczewski- „Autoportret”. Dowiedziały się jaka jest różnica między portretem a autoportretem. Dzieci wyszukiwały na obrazach elementy przyrodnicze takie jak kwiaty np. tulipany. Próbowały określać charakter obrazów znajdujących się w sali muzealnej, co nie było łatwe ,ale zauważyły ,że na obrazach często są przedstawione sytuacje z pogranicza baśni , których na co dzień nie spotykamy. Miały także za zadanie odszukać zwierzęta wśród eksponatów muzealnych.
Dzieci wymieniały różnice między obrazem ,a rzeźbą. W jednej z sal podziwiały imponującą rzeźbę Konstantego Laszczki „Wodnik” , połączenie człowieka z płetwami.
Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań historią i sztuką.