Jednym z najbardziej efektownych sposobów na edukację są zajęcia  terenowe, ponieważ dzieci najchętniej uczą się  poprzez to co mogą zobaczyć, dotknąć, poczuć, powąchać, angażując swoje zmysły.  Bezpośredni kontakt z otoczeniem rolniczo – przyrodniczym sprzyjał wszechstronnemu rozwojowi dzieci.

Dnia 3 czerwca 2022 r. dzieci z grupy 5-6 wyjechały na wycieczkę. Miejsce położone jest w malowniczym kompleksie pól, łąk i lasów.   Pani prowadząca powitała dzieci w wiacie edukacyjnej o nazwie „Zapiecek”. Gospodyni przygotowała  smaczne śniadanie, składające się z produktów własnego wyrobu: chleba domowego wypieku, konfitur, miodu,  masła  oraz ciasta drożdżowego. Do picia był napój z mięty i cytryny i truskawkowy kompot. W oczekiwaniu na śniadanie przedszkolaki obejrzały wyposażenie dawnej chaty wiejskiej, stare meble, kuchnię, żyrandol „pająk” wykonany z kolorowego papieru oraz wysłuchały opowieści o życiu na wsi.

Pierwsze warsztaty edukacyjne przybliżyły dzieciom proces powstawania chleba, który pani przygotowała i włożyła do nagrzanego pieca, aby się upiekł.

Następnym zadaniem było odszukanie ukrytej pszczółki. W odnalezieniu jej pomogły strzałki, które prowadziły do ukrytego owada.  Dzieci szybko poradziły sobie z zadaniem i zabrały wesołą pszczółkę na dalszą wędrówkę.

Kolejny etap zabaw na powietrzu rozpoczął się od zwiedzania pól, obejrzenia zbóż, które wykorzystuje się do wypieku chleba.

Następnie przedszkolaki odwiedziły zagrodę. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się zamieszkującym tam kurom, kaczkom, bawiły się w poszukiwanie ukrytych w trawie jaj.

Zapoznały się z także  z  zawodem wikliniarza. Obejrzały pole, na którym uprawiana jest wierzba, wykorzystywana w wikliniarstwie. Biegnąc po labiryncie z rosnącej wierzby dzieci znalazły domek zawieszony na drzewie.

Pani pokazała przedszkolakom  ogród warzywny, w którym uprawiane są ekologiczne warzywa bez środków chemicznych.

Dzieci miały też możliwość  grabić siano oraz sadzić sadzonki selera, które zabrały do domu do dalszej uprawy.

Najwięcej radości i uśmiechu było podczas zabaw dowolnych na łące : przejażdżki wózkami, taczkami, gry w piłkę, huśtanie się na drewnianych konikach, itp.

Na zakończenie  odbyło się ognisko. Pieczone kiełbaski smakowały wszystkim  wyśmienicie.

Celem naszej wycieczki było przybliżenie warunków życia na wsi, propagowanie zdrowego trybu życia i ekologicznego odżywiania.

Mamy nadzieję, że nasz cel  został osiągnięty!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.